Results for Clowbridge CompassSport Cup - 11-Mar-2018 - Provisional

Class Results

Brown Cup

Results

8km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alistair McLeod AIRE M21 42:01  
2nd Ben Stevens AIRE M21 48:13 +6:12
3rd Harry Scott LOC M18 48:24 +6:23
4th Jack Cooper AIRE M21 60:26 +18:25
5th Andrew Hobson AIRE M21 61:19 +19:18
6th Jamie Rennie WCOC M45 62:45 +20:44
7th Rowan Capper LOC M21 62:58 +20:57
8th Mike Harrison WCOC M45 63:53 +21:52
9th Chris Heppenstall LOC M35 70:00 +27:59
10th Dave Murgatroyd AIRE M21 71:23 +29:22
11th Sam Wood AIRE M21 73:18 +31:17
12th Martin Shaw AIRE M21 76:08 +34:07
13th Richard Foster AIRE M21 90:36 +48:35
w7 Alexander Slavik MDOC M21 70:10  

Short Brown Cup

Results

6.7km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Noah Howlett LOC M20 44:18  
2nd Adrian Hall AIRE M45 44:56 +0:38
3rd Joe Sunley WCOC M16 45:05 +0:47
4th Liam Corner MDOC M45 47:59 +3:41
5th Dave Alcock AIRE M40 48:07 +3:49
6th David Bowman AIRE M45 48:16 +3:58
7th Sam Yates LOC M20 48:26 +4:08
8th Alun Powell AIRE M45 50:13 +5:55
9th= Alex O'Donovan LOC M18 50:28 +6:10
9th= Robert Gatenby AIRE M40 50:28 +6:10
11th Martin Skinner WCOC M50 50:30 +6:12
12th Louis Morris WCOC M18 51:05 +6:47
13th Jim Trueman MDOC M50 52:49 +8:31
14th Mike Hooper LOC M45 56:01 +11:43
15th Paul Watson MDOC M40 76:23 +32:05

Blue Women Cup

Results

5.3km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alice Leake AIRE W21 37:25  
2nd Heather Heppenstall LOC W35 44:38 +7:13
3rd Heather Fellbaum MDOC W55 49:24 +11:59
4th Anne Maguire AIRE W35 51:19 +13:54
5th Angela Jackson WCOC W40 53:28 +16:03
6th Lynne Thomas WCOC W45 55:45 +18:20
7th Katrina Adam AIRE W40 56:59 +19:34
8th Amicia Lee AIRE W21 59:26 +22:01
9th Julie Mair AIRE W35 68:15 +30:50
10th Katie McInnes MDOC W21 74:47 +37:22

Blue Men Cup

Results

5.5km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Steve Webb AIRE M55 38:50  
2nd Neil Conway AIRE M50 40:08 +1:18
3rd Mike Billinghurst WCOC M55 42:29 +3:39
4th Mark Simmonds LOC M55 43:53 +5:03
5th Nick Howlett LOC M50 44:25 +5:35
6th Iain Smith-Ward LOC M50 44:31 +5:41
7th Alan Irving WCOC M50 45:23 +6:33
8th Graham Watson WCOC M55 49:06 +10:16
9th Ian Marshall AIRE M55 50:30 +11:40
10th Paul Wood AIRE M55 50:44 +11:54
11th Dave McCann MDOC M55 51:10 +12:20
12th Rob King AIRE M55 51:49 +12:59
13th Tim Martland MDOC M55 52:05 +13:15
14th Ian Teasdale WCOC M55 55:14 +16:24
15th Alan Ogden MDOC M55 57:50 +19:00
16th Steve Fellbaum MDOC M55 58:59 +20:09
17th Ray Humphreys MDOC M55 61:40 +22:50
18th Paul Van Calster MDOC M55 64:54 +26:04
m1-20 Tim Mallon MDOC M55 70:00  

Green Women Cup

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Caitlin Irving WCOC W16 35:32  
2nd Vicky Thornton MDOC W55 37:52 +2:20
3rd Catherine Bloom LOC W18 39:00 +3:28
4th Anna Lister LOC W18 40:07 +4:35
5th Louise Dunn LOC W55 41:59 +6:27
6th Sarah Haines AIRE W55 42:10 +6:38
7th Joyce Marshall AIRE W55 45:00 +9:28
8th Jane McCann MDOC W50 45:53 +10:21
9th Fiona Newby LOC W18 47:27 +11:55
10th Catherine Wetherfield WCOC W50 51:41 +16:09
11th Lindsey King AIRE W55 51:48 +16:16
12th Janette McHendry WCOC W45 59:00 +23:28
13th Valerie Gilliard AIRE W55 59:44 +24:12
14th Kath Speak MDOC W55 62:43 +27:11
15th Jenny Mallon MDOC W55 63:09 +27:37
16th Deborah Goodwin WCOC W55 64:20 +28:48
17th Alison Hooper LOC W45 66:21 +30:49
18th Elizabeth Hamer-Davies MDOC W50 68:48 +33:16

Green Men Cup

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Colin Valentine WCOC M60 35:17  
2nd John Britton MDOC M65 36:29 +1:12
3rd Derek Fryer LOC M60 37:23 +2:06
4th Tony Carlyle AIRE M65 38:39 +3:22
5th Simon Filmore LOC M60 39:10 +3:53
6th Graham Capper LOC M60 39:31 +4:14
7th Ray Johnstone WCOC M65 40:06 +4:49
8th Dave Shelley AIRE M65 41:14 +5:57
9th Howard Sawyer AIRE M60 42:14 +6:57
10th Martin Green MDOC M60 43:27 +8:10
11th Peter Jones AIRE M60 44:37 +9:20
12th Peter Jones AIRE M60 44:57 +9:40
13th Eddie Speak MDOC M60 46:23 +11:06
14th Selwyn Wright LOC M60 50:35 +15:18
15th John Pullin LOC M65 59:51 +24:34
16th Dave Walton LOC M65 68:14 +32:57

Vet Short Green Cup

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tony Thornley AIRE M70 26:18  
2nd Cliff Etherden LOC M70 26:51 +0:33
3rd Mike Pearson WCOC M70 28:57 +2:39
4th Norman French LOC M70 29:48 +3:30
5th Peter Ross MDOC M70 30:32 +4:14
6th Simon Cane LOC M70 30:48 +4:30
7th Chris Rostron MDOC M70 31:23 +5:05
8th Roger Smith LOC M70 31:53 +5:35
9th Jackie Chapman LOC W60 32:11 +5:53
10th Shirley Wood AIRE W60 33:03 +6:45
11th Tom Barkas LOC M70 33:18 +7:00
12th Judy Burge LOC W60 34:23 +8:05
13th Kate Bryant MDOC W65 35:34 +9:16
14th Janet Nash LOC W65 35:43 +9:25
15th Jillyan Dobby MDOC W65 37:19 +11:01
16th Ian Watson MDOC M70 37:35 +11:17
17th Liz Elliot WCOC W65 37:41 +11:23
18th Tom Crowther AIRE M70 37:58 +11:40
19th Hilary Allen AIRE W70 40:12 +13:54
20th Ann Smith LOC W70 40:22 +14:04
21st Judy Filmore LOC W60 40:44 +14:26
22nd Dave Fenwick WCOC M70 41:14 +14:56
23rd Chris Burden AIRE M70 41:17 +14:59
24th Dave Neild LOC M70 41:51 +15:33
25th David Mawdsley MDOC M75 42:34 +16:16
26th Tony Wagg MDOC M70 45:20 +19:02
27th Helen Neild LOC W70 46:16 +19:58
28th Chris Kirkham MDOC M70 46:39 +20:21
29th Rosie Law LOC W65 50:11 +23:53
30th Andrew Gregory MDOC M80 50:32 +24:14
31st Richard Blake MDOC M70 50:44 +24:26
32nd Jo Thornley AIRE W70 52:09 +25:51
33rd Steve Burge LOC M75 55:49 +29:31
34th Evelyn Morgan LOC W65 58:09 +31:51
35th Julie Brook MDOC W70 58:41 +32:23
36th Mike Atherton LOC M75 60:59 +34:41
37th Alison Doyle MDOC W65 65:21 +39:03
38th Alan Heppenstall LOC M75 78:54 +52:36
39th Sue Birkinshaw MDOC W80 80:06 +53:48
rtd Gill Hunter AIRE W75    

Junior Men Cup

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlie Rennie WCOC M16 28:25  
2nd Matthew Hall AIRE M18 29:27 +1:02
3rd Connor O'Hara LOC M16 33:15 +4:50
4th Harry O'Donovan LOC M16 34:57 +6:32
5th Francis Smith-ward LOC M18 36:24 +7:59
6th Daniel Lister LOC M16 42:56 +14:31
7th Jonty Goodwin WCOC M16 47:26 +19:01
8th Matthew Haddow LOC M16 48:05 +19:40
9th Henry Teasdale WCOC M16 54:16 +25:51

Junior Women Cup

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ellie Simmonds LOC W16 25:45  
2nd Evie Conway AIRE W16 26:01 +0:16
3rd Carys Thomas WCOC W16 29:38 +3:53
4th Alice Wood LOC W16 32:05 +6:20
5th Lucy Gibson LOC W16 32:48 +7:03

Orange Men Cup

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Wilfrid Teasdale WCOC M14 21:19  
2nd Luke Simmonds LOC M14 25:58 +4:39
3rd Jake Powell AIRE M14 28:07 +6:48
4th Douglas Tiffany AIRE M14 28:46 +7:27
5th Dylan Kenny LOC M14 29:07 +7:48
6th Dominic Wathey MDOC M14 29:20 +8:01
7th Peter Scott LOC M14 32:18 +10:59
8th Jacob Wiles LOC M14 37:07 +15:48
9th Henry Bangham LOC M14 53:00 +31:41
m8-9 George Rennie WCOC M10 61:49  

Orange Women Cup

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daisy Rennie WCOC W14 27:49  
2nd Lizzie Hampshire LOC W14 28:34 +0:45
3rd Emily Turner LOC W14 32:21 +4:32
4th Ella Wood LOC W14 34:03 +6:14
5th Amelia Thompson LOC W14 37:55 +10:06
6th Jess Evans LOC W14 40:55 +13:06

Brown Trophy

Results

8km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Iain Embrey SROC M21 46:43  
2nd John Ockenden SROC M21 55:28 +8:45
3rd Christopher Goddard PFO M40 55:52 +9:09

Short Brown Trophy

Results

6.7km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tom Matthew SROC M45 54:34  
2nd Steve Wilson SELOC M40 56:37 +2:03
3rd Mark Edwards SROC M50 59:14 +4:40
4th Kevin Booth PFO M50 62:08 +7:34
5th Edward Mellor SELOC M45 70:09 +15:35
6th Pete Kidd SELOC M40 72:26 +17:52
7th Andrew Mort SROC M45 74:20 +19:46

Blue Women Trophy

Results

5.3km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Catherine Wilson SELOC W40 48:40  
2nd Judith Wood PFO W55 58:51 +10:11
3rd Helen Ashton PFO W35 63:05 +14:25
4th Jo Matthew SROC W40 92:12 +43:32

Blue Men Trophy

Results

5.5km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Mike Johnson SROC M55 40:39  
2nd Joe Murphy SROC M50 51:22 +10:43
3rd Alex Finch SROC M55 52:16 +11:37
4th Andy Ellis PFO M55 54:01 +13:22
5th Eric Burton SELOC M55 54:47 +14:08
6th Michael Hood SELOC M55 57:00 +16:21
7th Rick Houghton SROC M55 61:41 +21:02
8th Roy McGregor SROC M50 63:19 +22:40

Green Women Trophy

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jane Anthony SROC W60 41:16  
2nd Deb Murrell SROC W50 42:46 +1:30
3rd Helen Ellis PFO W45 49:56 +8:40
4th Jane Lusardi SROC W50 58:52 +17:36
5th Juliet Bentley SROC W50 63:40 +22:24
6th Bridget Jardine PFO W55 64:19 +23:03
7th Debra Hoyle PFO W45 71:30 +30:14
8th Alice Mervin PFO W50 72:39 +31:23
9th Melody Thompson SELOC W55 109:28 +68:12
m14 Kathryn Willis PFO W55 58:24  

Green Men Trophy

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chris Roberts SROC M60 39:41  
2nd Martyn Roome SROC M65 40:10 +0:29
3rd John Ashton PFO M65 41:05 +1:24
4th Mike Wilmore SROC M65 41:25 +1:44
5th Paul Ferguson SROC M65 42:00 +2:19
6th David Hargreaves SROC M65 43:08 +3:27
7th Matthew Cochrane SROC M60 43:17 +3:36
8th Kevan Latham SELOC M60 45:16 +5:35
9th George Crawford-Smith PFO M70 47:23 +7:42
10th Dave Rose PFO M65 47:51 +8:10
11th Paul Turner SELOC M60 49:31 +9:50
12th Andrew Wood PFO M60 59:09 +19:28

Vet Short Green Trophy

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Julian Lailey SROC M70 29:41  
2nd Sue Roome SROC W65 41:30 +11:49
3rd Katy Thompson PFO W60 42:25 +12:44
4th Jill Cochrane SROC W60 42:33 +12:52
5th Jim Mitchell PFO M75 44:31 +14:50
6th Peter Marett SROC M75 49:29 +19:48
7th Wendy Crawford-Smith PFO W70 50:38 +20:57
8th Kath Etherden SELOC W65 51:04 +21:23
9th Peter Knott SROC M80 51:09 +21:28
10th Dawn Lock SROC W70 51:57 +22:16
11th Gillian Rowan-Wilde PFO W70 53:34 +23:53
12th Glenys Ferguson SROC W65 53:48 +24:07
13th Jane Collins SROC W60 62:57 +33:16
14th Mike Fairburn PFO M75 63:25 +33:44
15th Alan Heron SELOC M80 86:36 +56:55
rtd Dick Collins SROC M70    

Junior Men Trophy

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Danny Lusardi SROC M18 34:44  
2nd Robert Seddon SELOC M16 38:18 +3:34
3rd Christian Wood PFO M16 41:51 +7:07
4th Caleb Thornber PFO M16 45:03 +10:19

Junior Women Trophy

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Eleanor Ellis PFO W16 34:38  
2nd Teigan Alexander PFO W18 34:41 +0:03

Orange Men Trophy

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st William Ellis PFO M14 25:13  
2nd Theo Middleton SELOC M12 38:14 +13:01
3rd Alex Matthew SROC M14 43:46 +18:33

Orange Women Trophy

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Marnie Lusardi SROC W12 28:51  
2nd Lucy Seddon SELOC W14 31:49 +2:58
3rd Cate Matthew SROC W12 38:21 +9:30

Light Green

Results

3.3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind

Yellow

Results

2.4km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jessica Bailey LOC W12 13:47  
2nd Tilly Alger LOC W12 21:21 +7:34
3rd Nathan Tizard LOC M14 22:11 +8:24
4th Noah Seath LOC M12 23:05 +9:18
5th Sam Charlesworth LOC M12 27:39 +13:52
Yellow standard time 27:39
6th Alex Butcher PFO M10 33:41 +19:54
7th Neve Butcher PFO W12 36:04 +22:17
8th Gabriela Hoyle PFO W10 37:53 +24:06
9th Skye Hornsby LOC W14 48:50 +35:03

Blue Men NC

Results

5.5km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Graeme Tiffany AIRE M55 47:28  

Blue Women NC

Results

5.3km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alice Bedwell BOK W55 53:43  
2nd Deborah Alexander PFO W50 92:08 +38:25

Brown NC

Results

8km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Goodwin WCOC M18 61:07  

Green Men NC

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chris Heaton LEI M35 53:36  
2nd Clive Atty SELOC M70 73:54 +20:18
n/c Stephen Round SELOC M65 74:15  

Green Women NC

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Liz Heaton LEI W35 52:28  
2nd Julie Laverock MDOC W50 57:39 +5:11
3rd Helen Hyde PFO W50 93:39 +41:11

Orange NC

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rachel Davis PFO W12 43:32  
2nd Annette Mort SROC W45 45:34 +2:02
3rd Mick Hyde PFO M55 51:15 +7:43
4th Darren Baker DEE M50 60:35 +17:03
5th Jocelyn Chadderton + Darren Baker LOSTOCK W45 61:29 +17:57
6th Joanna Treasure SELOC W55 73:07 +29:35

Short Brown NC

Results

6.7km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Mark Villiers BOF M40 52:24  
2nd Mark Saunders BOK M55 52:49 +0:25

Short Green NC

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Wathey MDOC M50 43:07  
2nd Rachel Smith PFO W18 59:09 +16:02
m13 Malcolm McIvor DEE M75 56:20