Results for Clowbridge CompassSport Cup - 11-Mar-2018 - Provisional

Course Results

Brown

Results

8km 170m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Alistair McLeod AIRE M21 Brown Cup 42:01  
2nd Iain Embrey SROC M21 Brown Trophy 46:43 +4:42
3rd Ben Stevens AIRE M21 Brown Cup 48:13 +6:12
4th Harry Scott LOC M18 Brown Cup 48:24 +6:23
5th John Ockenden SROC M21 Brown Trophy 55:28 +13:27
6th Christopher Goddard PFO M40 Brown Trophy 55:52 +13:51
7th Jack Cooper AIRE M21 Brown Cup 60:26 +18:25
8th Ben Goodwin WCOC M18 Brown NC 61:07 +19:06
9th Andrew Hobson AIRE M21 Brown Cup 61:19 +19:18
10th Jamie Rennie WCOC M45 Brown Cup 62:45 +20:44
11th Rowan Capper LOC M21 Brown Cup 62:58 +20:57
Brown standard time 63:02
12th Mike Harrison WCOC M45 Brown Cup 63:53 +21:52
13th Chris Heppenstall LOC M35 Brown Cup 70:00 +27:59
14th Dave Murgatroyd AIRE M21 Brown Cup 71:23 +29:22
15th Sam Wood AIRE M21 Brown Cup 73:18 +31:17
16th Martin Shaw AIRE M21 Brown Cup 76:08 +34:07
17th Richard Foster AIRE M21 Brown Cup 90:36 +48:35
w7 Alexander Slavik MDOC M21 Brown Cup 70:10  

Short Brown

Results

6.7km 150m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Noah Howlett LOC M20 Short Brown Cup 44:18  
2nd Adrian Hall AIRE M45 Short Brown Cup 44:56 +0:38
3rd Joe Sunley WCOC M16 Short Brown Cup 45:05 +0:47
4th Liam Corner MDOC M45 Short Brown Cup 47:59 +3:41
5th Dave Alcock AIRE M40 Short Brown Cup 48:07 +3:49
6th David Bowman AIRE M45 Short Brown Cup 48:16 +3:58
7th Sam Yates LOC M20 Short Brown Cup 48:26 +4:08
8th Alun Powell AIRE M45 Short Brown Cup 50:13 +5:55
9th= Alex O'Donovan LOC M18 Short Brown Cup 50:28 +6:10
9th= Robert Gatenby AIRE M40 Short Brown Cup 50:28 +6:10
11th Martin Skinner WCOC M50 Short Brown Cup 50:30 +6:12
12th Louis Morris WCOC M18 Short Brown Cup 51:05 +6:47
13th Mark Villiers BOF M40 Short Brown NC 52:24 +8:06
14th= Jim Trueman MDOC M50 Short Brown Cup 52:49 +8:31
14th= Mark Saunders BOK M55 Short Brown NC 52:49 +8:31
16th Tom Matthew SROC M45 Short Brown Trophy 54:34 +10:16
17th Mike Hooper LOC M45 Short Brown Cup 56:01 +11:43
18th Steve Wilson SELOC M40 Short Brown Trophy 56:37 +12:19
19th Mark Edwards SROC M50 Short Brown Trophy 59:14 +14:56
20th Kevin Booth PFO M50 Short Brown Trophy 62:08 +17:50
Short Brown standard time 66:27
21st Edward Mellor SELOC M45 Short Brown Trophy 70:09 +25:51
22nd Pete Kidd SELOC M40 Short Brown Trophy 72:26 +28:08
23rd Andrew Mort SROC M45 Short Brown Trophy 74:20 +30:02
24th Paul Watson MDOC M40 Short Brown Cup 76:23 +32:05

Blue Women

Results

5.3km 190m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Alice Leake AIRE W21 Blue Women Cup 37:25  
2nd Heather Heppenstall LOC W35 Blue Women Cup 44:38 +7:13
3rd Catherine Wilson SELOC W40 Blue Women Trophy 48:40 +11:15
4th Heather Fellbaum MDOC W55 Blue Women Cup 49:24 +11:59
5th Anne Maguire AIRE W35 Blue Women Cup 51:19 +13:54
6th Angela Jackson WCOC W40 Blue Women Cup 53:28 +16:03
7th Alice Bedwell BOK W55 Blue Women NC 53:43 +16:18
8th Lynne Thomas WCOC W45 Blue Women Cup 55:45 +18:20
Blue Women standard time 56:08
9th Katrina Adam AIRE W40 Blue Women Cup 56:59 +19:34
10th Judith Wood PFO W55 Blue Women Trophy 58:51 +21:26
11th Amicia Lee AIRE W21 Blue Women Cup 59:26 +22:01
12th Helen Ashton PFO W35 Blue Women Trophy 63:05 +25:40
13th Julie Mair AIRE W35 Blue Women Cup 68:15 +30:50
14th Katie McInnes MDOC W21 Blue Women Cup 74:47 +37:22
15th Deborah Alexander PFO W50 Blue Women NC 92:08 +54:43
16th Jo Matthew SROC W40 Blue Women Trophy 92:12 +54:47

Blue Men

Results

5.5km 165m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Steve Webb AIRE M55 Blue Men Cup 38:50  
2nd Neil Conway AIRE M50 Blue Men Cup 40:08 +1:18
3rd Mike Johnson SROC M55 Blue Men Trophy 40:39 +1:49
4th Mike Billinghurst WCOC M55 Blue Men Cup 42:29 +3:39
5th Mark Simmonds LOC M55 Blue Men Cup 43:53 +5:03
6th Nick Howlett LOC M50 Blue Men Cup 44:25 +5:35
7th Iain Smith-Ward LOC M50 Blue Men Cup 44:31 +5:41
8th Alan Irving WCOC M50 Blue Men Cup 45:23 +6:33
9th Graeme Tiffany AIRE M55 Blue Men NC 47:28 +8:38
10th Graham Watson WCOC M55 Blue Men Cup 49:06 +10:16
11th Ian Marshall AIRE M55 Blue Men Cup 50:30 +11:40
12th Paul Wood AIRE M55 Blue Men Cup 50:44 +11:54
13th Dave McCann MDOC M55 Blue Men Cup 51:10 +12:20
14th Joe Murphy SROC M50 Blue Men Trophy 51:22 +12:32
15th Rob King AIRE M55 Blue Men Cup 51:49 +12:59
16th Tim Martland MDOC M55 Blue Men Cup 52:05 +13:15
17th Alex Finch SROC M55 Blue Men Trophy 52:16 +13:26
18th Andy Ellis PFO M55 Blue Men Trophy 54:01 +15:11
19th Eric Burton SELOC M55 Blue Men Trophy 54:47 +15:57
20th Ian Teasdale WCOC M55 Blue Men Cup 55:14 +16:24
21st Michael Hood SELOC M55 Blue Men Trophy 57:00 +18:10
22nd Alan Ogden MDOC M55 Blue Men Cup 57:50 +19:00
Blue Men standard time 58:15
23rd Steve Fellbaum MDOC M55 Blue Men Cup 58:59 +20:09
24th Ray Humphreys MDOC M55 Blue Men Cup 61:40 +22:50
25th Rick Houghton SROC M55 Blue Men Trophy 61:41 +22:51
26th Roy McGregor SROC M50 Blue Men Trophy 63:19 +24:29
27th Paul Van Calster MDOC M55 Blue Men Cup 64:54 +26:04
m1-20 Tim Mallon MDOC M55 Blue Men Cup 70:00  

Green Women

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Caitlin Irving WCOC W16 Green Women Cup 35:32  
2nd Vicky Thornton MDOC W55 Green Women Cup 37:52 +2:20
3rd Catherine Bloom LOC W18 Green Women Cup 39:00 +3:28
4th Anna Lister LOC W18 Green Women Cup 40:07 +4:35
5th Jane Anthony SROC W60 Green Women Trophy 41:16 +5:44
6th Louise Dunn LOC W55 Green Women Cup 41:59 +6:27
7th Sarah Haines AIRE W55 Green Women Cup 42:10 +6:38
8th Deb Murrell SROC W50 Green Women Trophy 42:46 +7:14
9th Joyce Marshall AIRE W55 Green Women Cup 45:00 +9:28
10th Jane McCann MDOC W50 Green Women Cup 45:53 +10:21
11th Fiona Newby LOC W18 Green Women Cup 47:27 +11:55
12th Helen Ellis PFO W45 Green Women Trophy 49:56 +14:24
13th Catherine Wetherfield WCOC W50 Green Women Cup 51:41 +16:09
14th Lindsey King AIRE W55 Green Women Cup 51:48 +16:16
15th Liz Heaton LEI W35 Green Women NC 52:28 +16:56
16th Julie Laverock MDOC W50 Green Women NC 57:39 +22:07
Green Women standard time 57:39
17th Jane Lusardi SROC W50 Green Women Trophy 58:52 +23:20
18th Janette McHendry WCOC W45 Green Women Cup 59:00 +23:28
19th Valerie Gilliard AIRE W55 Green Women Cup 59:44 +24:12
20th Kath Speak MDOC W55 Green Women Cup 62:43 +27:11
21st Jenny Mallon MDOC W55 Green Women Cup 63:09 +27:37
22nd Juliet Bentley SROC W50 Green Women Trophy 63:40 +28:08
23rd Bridget Jardine PFO W55 Green Women Trophy 64:19 +28:47
24th Deborah Goodwin WCOC W55 Green Women Cup 64:20 +28:48
25th Alison Hooper LOC W45 Green Women Cup 66:21 +30:49
26th Elizabeth Hamer-Davies MDOC W50 Green Women Cup 68:48 +33:16
27th Debra Hoyle PFO W45 Green Women Trophy 71:30 +35:58
28th Alice Mervin PFO W50 Green Women Trophy 72:39 +37:07
29th Helen Hyde PFO W50 Green Women NC 93:39 +58:07
30th Melody Thompson SELOC W55 Green Women Trophy 109:28 +73:56
m14 Kathryn Willis PFO W55 Green Women Trophy 58:24  

Green Men

Results

4.2km 145m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Charlie Rennie WCOC M16 Junior Men Cup 28:25  
2nd Matthew Hall AIRE M18 Junior Men Cup 29:27 +1:02
3rd Connor O'Hara LOC M16 Junior Men Cup 33:15 +4:50
4th Danny Lusardi SROC M18 Junior Men Trophy 34:44 +6:19
5th Harry O'Donovan LOC M16 Junior Men Cup 34:57 +6:32
6th Colin Valentine WCOC M60 Green Men Cup 35:17 +6:52
7th Francis Smith-ward LOC M18 Junior Men Cup 36:24 +7:59
8th John Britton MDOC M65 Green Men Cup 36:29 +8:04
9th Derek Fryer LOC M60 Green Men Cup 37:23 +8:58
10th Robert Seddon SELOC M16 Junior Men Trophy 38:18 +9:53
11th Tony Carlyle AIRE M65 Green Men Cup 38:39 +10:14
12th Simon Filmore LOC M60 Green Men Cup 39:10 +10:45
13th Graham Capper LOC M60 Green Men Cup 39:31 +11:06
14th Chris Roberts SROC M60 Green Men Trophy 39:41 +11:16
15th Ray Johnstone WCOC M65 Green Men Cup 40:06 +11:41
16th Martyn Roome SROC M65 Green Men Trophy 40:10 +11:45
17th John Ashton PFO M65 Green Men Trophy 41:05 +12:40
18th Dave Shelley AIRE M65 Green Men Cup 41:14 +12:49
19th Mike Wilmore SROC M65 Green Men Trophy 41:25 +13:00
20th Christian Wood PFO M16 Junior Men Trophy 41:51 +13:26
21st Paul Ferguson SROC M65 Green Men Trophy 42:00 +13:35
22nd Howard Sawyer AIRE M60 Green Men Cup 42:14 +13:49
Green Men standard time 42:38
23rd Daniel Lister LOC M16 Junior Men Cup 42:56 +14:31
24th David Hargreaves SROC M65 Green Men Trophy 43:08 +14:43
25th Matthew Cochrane SROC M60 Green Men Trophy 43:17 +14:52
26th Martin Green MDOC M60 Green Men Cup 43:27 +15:02
27th Peter Jones AIRE M60 Green Men Cup 44:37 +16:12
28th Peter Jones AIRE M60 Green Men Cup 44:57 +16:32
29th Caleb Thornber PFO M16 Junior Men Trophy 45:03 +16:38
30th Kevan Latham SELOC M60 Green Men Trophy 45:16 +16:51
31st Eddie Speak MDOC M60 Green Men Cup 46:23 +17:58
32nd George Crawford-Smith PFO M70 Green Men Trophy 47:23 +18:58
33rd Jonty Goodwin WCOC M16 Junior Men Cup 47:26 +19:01
34th Dave Rose PFO M65 Green Men Trophy 47:51 +19:26
35th Matthew Haddow LOC M16 Junior Men Cup 48:05 +19:40
36th Paul Turner SELOC M60 Green Men Trophy 49:31 +21:06
37th Selwyn Wright LOC M60 Green Men Cup 50:35 +22:10
38th Chris Heaton LEI M35 Green Men NC 53:36 +25:11
39th Henry Teasdale WCOC M16 Junior Men Cup 54:16 +25:51
40th Andrew Wood PFO M60 Green Men Trophy 59:09 +30:44
41st John Pullin LOC M65 Green Men Cup 59:51 +31:26
42nd Dave Walton LOC M65 Green Men Cup 68:14 +39:49
43rd Clive Atty SELOC M70 Green Men NC 73:54 +45:29
n/c Stephen Round SELOC M65 Green Men NC 74:15  

Short Green

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Ellie Simmonds LOC W16 Junior Women Cup 25:45  
2nd Evie Conway AIRE W16 Junior Women Cup 26:01 +0:16
3rd Tony Thornley AIRE M70 Vet Short Green Cup 26:18 +0:33
4th Cliff Etherden LOC M70 Vet Short Green Cup 26:51 +1:06
5th Mike Pearson WCOC M70 Vet Short Green Cup 28:57 +3:12
6th Carys Thomas WCOC W16 Junior Women Cup 29:38 +3:53
7th Julian Lailey SROC M70 Vet Short Green Trophy 29:41 +3:56
8th Norman French LOC M70 Vet Short Green Cup 29:48 +4:03
9th Peter Ross MDOC M70 Vet Short Green Cup 30:32 +4:47
10th Simon Cane LOC M70 Vet Short Green Cup 30:48 +5:03
11th Chris Rostron MDOC M70 Vet Short Green Cup 31:23 +5:38
12th Roger Smith LOC M70 Vet Short Green Cup 31:53 +6:08
13th Alice Wood LOC W16 Junior Women Cup 32:05 +6:20
14th Jackie Chapman LOC W60 Vet Short Green Cup 32:11 +6:26
15th Lucy Gibson LOC W16 Junior Women Cup 32:48 +7:03
16th Shirley Wood AIRE W60 Vet Short Green Cup 33:03 +7:18
17th Tom Barkas LOC M70 Vet Short Green Cup 33:18 +7:33
18th Judy Burge LOC W60 Vet Short Green Cup 34:23 +8:38
19th Eleanor Ellis PFO W16 Junior Women Trophy 34:38 +8:53
20th Teigan Alexander PFO W18 Junior Women Trophy 34:41 +8:56
21st Kate Bryant MDOC W65 Vet Short Green Cup 35:34 +9:49
22nd Janet Nash LOC W65 Vet Short Green Cup 35:43 +9:58
23rd Jillyan Dobby MDOC W65 Vet Short Green Cup 37:19 +11:34
24th Ian Watson MDOC M70 Vet Short Green Cup 37:35 +11:50
25th Liz Elliot WCOC W65 Vet Short Green Cup 37:41 +11:56
26th Tom Crowther AIRE M70 Vet Short Green Cup 37:58 +12:13
27th Hilary Allen AIRE W70 Vet Short Green Cup 40:12 +14:27
28th Ann Smith LOC W70 Vet Short Green Cup 40:22 +14:37
29th Judy Filmore LOC W60 Vet Short Green Cup 40:44 +14:59
30th Dave Fenwick WCOC M70 Vet Short Green Cup 41:14 +15:29
31st Chris Burden AIRE M70 Vet Short Green Cup 41:17 +15:32
32nd Sue Roome SROC W65 Vet Short Green Trophy 41:30 +15:45
33rd Dave Neild LOC M70 Vet Short Green Cup 41:51 +16:06
Short Green standard time 41:51
34th Katy Thompson PFO W60 Vet Short Green Trophy 42:25 +16:40
35th Jill Cochrane SROC W60 Vet Short Green Trophy 42:33 +16:48
36th David Mawdsley MDOC M75 Vet Short Green Cup 42:34 +16:49
37th David Wathey MDOC M50 Short Green NC 43:07 +17:22
38th Jim Mitchell PFO M75 Vet Short Green Trophy 44:31 +18:46
39th Tony Wagg MDOC M70 Vet Short Green Cup 45:20 +19:35
40th Helen Neild LOC W70 Vet Short Green Cup 46:16 +20:31
41st Chris Kirkham MDOC M70 Vet Short Green Cup 46:39 +20:54
42nd Peter Marett SROC M75 Vet Short Green Trophy 49:29 +23:44
43rd Rosie Law LOC W65 Vet Short Green Cup 50:11 +24:26
44th Andrew Gregory MDOC M80 Vet Short Green Cup 50:32 +24:47
45th Wendy Crawford-Smith PFO W70 Vet Short Green Trophy 50:38 +24:53
46th Richard Blake MDOC M70 Vet Short Green Cup 50:44 +24:59
47th Kath Etherden SELOC W65 Vet Short Green Trophy 51:04 +25:19
48th Peter Knott SROC M80 Vet Short Green Trophy 51:09 +25:24
49th Dawn Lock SROC W70 Vet Short Green Trophy 51:57 +26:12
50th Jo Thornley AIRE W70 Vet Short Green Cup 52:09 +26:24
51st Gillian Rowan-Wilde PFO W70 Vet Short Green Trophy 53:34 +27:49
52nd Glenys Ferguson SROC W65 Vet Short Green Trophy 53:48 +28:03
53rd Steve Burge LOC M75 Vet Short Green Cup 55:49 +30:04
54th Evelyn Morgan LOC W65 Vet Short Green Cup 58:09 +32:24
55th Julie Brook MDOC W70 Vet Short Green Cup 58:41 +32:56
56th Rachel Smith PFO W18 Short Green NC 59:09 +33:24
57th Mike Atherton LOC M75 Vet Short Green Cup 60:59 +35:14
58th Jane Collins SROC W60 Vet Short Green Trophy 62:57 +37:12
59th Mike Fairburn PFO M75 Vet Short Green Trophy 63:25 +37:40
60th Alison Doyle MDOC W65 Vet Short Green Cup 65:21 +39:36
61st Alan Heppenstall LOC M75 Vet Short Green Cup 78:54 +53:09
62nd Sue Birkinshaw MDOC W80 Vet Short Green Cup 80:06 +54:21
63rd Alan Heron SELOC M80 Vet Short Green Trophy 86:36 +60:51
m13 Malcolm McIvor DEE M75 Short Green NC 56:20  
rtd Gill Hunter AIRE W75 Vet Short Green Cup    
rtd Dick Collins SROC M70 Vet Short Green Trophy    

Light Green

Results

3.3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind

Orange

Results

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Wilfrid Teasdale WCOC M14 Orange Men Cup 21:19  
2nd William Ellis PFO M14 Orange Men Trophy 25:13 +3:54
3rd Luke Simmonds LOC M14 Orange Men Cup 25:58 +4:39
4th Daisy Rennie WCOC W14 Orange Women Cup 27:49 +6:30
5th Jake Powell AIRE M14 Orange Men Cup 28:07 +6:48
6th Lizzie Hampshire LOC W14 Orange Women Cup 28:34 +7:15
7th Douglas Tiffany AIRE M14 Orange Men Cup 28:46 +7:27
8th Marnie Lusardi SROC W12 Orange Women Trophy 28:51 +7:32
9th Dylan Kenny LOC M14 Orange Men Cup 29:07 +7:48
10th Dominic Wathey MDOC M14 Orange Men Cup 29:20 +8:01
11th Lucy Seddon SELOC W14 Orange Women Trophy 31:49 +10:30
12th Peter Scott LOC M14 Orange Men Cup 32:18 +10:59
13th Emily Turner LOC W14 Orange Women Cup 32:21 +11:02
14th Ella Wood LOC W14 Orange Women Cup 34:03 +12:44
Orange standard time 34:03
15th Jacob Wiles LOC M14 Orange Men Cup 37:07 +15:48
16th Amelia Thompson LOC W14 Orange Women Cup 37:55 +16:36
17th Theo Middleton SELOC M12 Orange Men Trophy 38:14 +16:55
18th Cate Matthew SROC W12 Orange Women Trophy 38:21 +17:02
19th Jess Evans LOC W14 Orange Women Cup 40:55 +19:36
20th Rachel Davis PFO W12 Orange NC 43:32 +22:13
21st Alex Matthew SROC M14 Orange Men Trophy 43:46 +22:27
22nd Annette Mort SROC W45 Orange NC 45:34 +24:15
23rd Mick Hyde PFO M55 Orange NC 51:15 +29:56
24th Henry Bangham LOC M14 Orange Men Cup 53:00 +31:41
25th Darren Baker DEE M50 Orange NC 60:35 +39:16
26th Jocelyn Chadderton + Darren Baker LOSTOCK W45 Orange NC 61:29 +40:10
27th Joanna Treasure SELOC W55 Orange NC 73:07 +51:48
m8-9 George Rennie WCOC M10 Orange Men Cup 61:49  

Yellow

Results

2.4km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jessica Bailey LOC W12 13:47  
2nd Tilly Alger LOC W12 21:21 +7:34
3rd Nathan Tizard LOC M14 22:11 +8:24
4th Noah Seath LOC M12 23:05 +9:18
5th Sam Charlesworth LOC M12 27:39 +13:52
Yellow standard time 27:39
6th Alex Butcher PFO M10 33:41 +19:54
7th Neve Butcher PFO W12 36:04 +22:17
8th Gabriela Hoyle PFO W10 37:53 +24:06
9th Skye Hornsby LOC W14 48:50 +35:03